Gülay Pekel Özcan

BENİM HAYATIM
13 Mart 1986 tarihinde Hatay’ın İskenderun ilçesinde doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini İskenderun’da tamamlamıştır. Lise öğrenimini bitirdiğinde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü tercih ettiği için matematik öğretmeni ona hakkını helal etmemiştir. Ancak her zaman dediği gibi ”İnsan sevdiği işi yapmalıdır.” felsefesi ile hareket etmiştir ve lisans eğitimini Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili Edebiyatı bölümünde tamamlamıştır.

Öğretmenlik mesleğine daha üniversite öğrencisiyken başlayıp her yıl yeni projelerle öğrencilerini, rakiplerine oranla bir adım ileriye götürmeyi başarmıştır. Meslek hayatına Muğla’dan sonra memleketi İskenderun’da devam etmiş, meslektaşları tarafından yapılan ısrarlar üzerine Adana’da bulunan bir kolejde zümre başkanı olarak çalışmak için memleketinden ayrılmıştır. Evlilik nedeni ile Mersin’e yerleşen Gülay Hoca, Mersin’de eğitim sektörüne öncülük eden çeşitli kurumlarda görev almıştır. 11 yıllık tecrübesi ile öğretmenlik hayatında KPSS, DGS, ALES, LYS, YGS, SBS alanlarında görevini başarılı bir şekilde yerine getirmiştir.

Mersin’de yaptığı en büyük projelerden biri, özellikle paragraf sorularında etkili olabilmek için geliştirdiği Hızlı Okuma Eğitimidir. Bu eğitim modeli ile aynı zamanda Mersin’deki eğitim kurumlarına öncülük etmiş ve projede yüzde yüz başarı sağlamıştır.

Özellikle ders anlatım şekli ile tanınan Gülay Hoca, öğrencilerine öğrettiklerinin uzun yıllar boyunca unutulmamasını sağlamaktadır. Akademik kariyerine Mersin Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Dilbilim alanında devam eden Gülay Hoca, TÜBİTAK tarafından desteklenen çeşitli dil projelerinde hala görev almaktadır.

Hayatının en büyük projesi olan Türkçeyi Evrensel Dil yapabilmek için başta Türk Dil Kurumu olmak üzere çeşitli kurumlarla irtibat kurmakta ve bu konuda insanları bilinçlendirmeye çalışmaktadır.