Ruken Çakır

BENİM HAYATIM

09.10.1985 tarihinde Mersin’in Tarsus ilçesinde doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Tarsus’ta tamamlamıştır. Rukiye hocanın tarihe yönelmesinde annesinin tarihe olan merakı ve ilgisi lise de tarih öğretmeni Selda hocanın verdiği konuyu mükemmel anlatması öğretmeninin” senden mükemmel bir tarih öğretmeni olacak” demesi ve Mustafa Kemal Atatürk hayranlığı üzerine idealini gerçekleştirmek için bu yolculuğa başlamıştır.

Lisans eğitimini Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü başarı ile tamamlamıştır. Daha sonra Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Pedagojik Formasyon eğitimi almıştır. Üniversite de öğrenciyken mersinin en iyi dershanesi olan Final Dershanesinde staja başlamış üniversiteyi bitirdikten sonra da aynı kurumda çalışmaya devam etmiştir. Adı hızla öğrenciler arasında yayılmış ve çeşitli kurumlardan teklif almış çalışma hayatına devam etmiştir.

Daha sonra hayatı için bir dönüm noktası kabul ettiği Mersin’in bir numaralı tarihçisi ERSİN KARAHAN ile tanışmış. E.K ile uzun bir eğitim süreci geçirip KPSS alanının en değerli öğretmenleri arasında çalışmaya başlamıştır. Tarihi severek ve sevdirerek anlatmaya devam etmektedir.